in ,

Ποιες ταινίες μπορείτε να δείτε σήμερα στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου

Ποιες ταινίες μπορείτε να δείτε σήμερα στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου

Το 55ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης δίνει φέτος ραντεβού με το σινεφίλ κοινό έως και τις 9 Νοεμβρίου στην ιστορική έδρα του θεσμού, Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας και στις αίθουσες του Λιμανιού, δίνοντας το στίγμα μιας δεκαήμερης γιορτής του ανεξάρτητου κινηματογράφου.

Πρόγραμμα Προβολών – Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2014

OΛYMΠION

15:30     Πλευρικοί άνεμοι – 87′
Μάρτι Χέλντε, Εσθονία

18:00     Νορβηγία – 74′
Γιάννης Βεσλεμές, Ελλάδα

20:00     Itsi Bitsi – 107′
Όλε Κρίστιαν Μάντσεν, Δανία-Κροατία-Σουηδία

22:30     Πρόμαχος – 91′
Κέρτε Βόρχις, Τζον Βόρχις, Ελλάδα-ΗΠΑ

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

13:00     Η Πιρίκα κινηματογραφείται – 49′
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Σερβία

13:00     Μικροί πιονιέροι – 18′
Ζέλιμιρ Ζιλνικ, Γιουγκοσλαβία

15:00     Τραγούδια από τον δεύτερο όροφο – 98′
Ρόι Άντερσον, Σουηδία-Γαλλία-Γερμανία-Δανία

17:00     Καλή πατρίδα, σύντροφε (Μπελοϊάνις) – 90′
Λευτέρης Ξανθόπουλος, Ελλάδα

19:30     Όλα είναι δρόμος – 118′
Παντελής Βούλγαρης, Ελλάδα

22:00     Πες στη Μορφίνη ακόμα την ψάχνω – 119′
Γιάννης Φάγκρας, Ελλάδα

TΩNIA MAPKETAKH

15:00     Χώμα στη γλώσσα – 90′
Ρουμπέν Μεντόσα, Κολομβία-Γαλλία

17:00     Βασίλισσα Αντιγόνη – 93′
Τηλέμαχος Αλεξίου, Ελλάδα-Γερμανία

19:30     Ανεμιστήρας – 97′
Δημήτρης Μπίτος, Ελλάδα

22:00     Πολκ – 72′
Νίκος Νικολόπουλος, Βλαδίμηρος Νικολούζος, Ελλάδα

ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:00     Κουμίκο, η κυνηγός του θησαυρού – 105′
Ντέιβιντ Zέλνερ, Νέιθαν Ζέλνερ, ΗΠΑ-Ιαπωνία

15:30     Μάθημα – 105′
Κριστίνα Γκρόζεβα, Πέταρ Βαλτσάνοφ, Βουλγαρία-Ελλάδα

18:00     Δίπλα της – 90′
Άσαφ Κορμάν, Ισραήλ

20:30     Listen Up Philip – 103′
Άλεξ Ρος Πέρι, ΗΠΑ

23:00     Γη της θύελλας – 105′
Άνταμ Τσάσι, Ουγγαρία-Γερμανία

TZON KAΣΣABETHΣ

13:00     Νατζίμα – 77′
Ζάνα Ισαμπάγιεβα, Καζακστάν

15:00     Ida – 80′
Πάβελ Παβλικόφσκι, Πολωνία

17:30     Μεταμορφώσεις – 102′
Κριστόφ Ονορέ, Γαλλία

20:00     Άγγελοι της επανάστασης – 105′
Αλεξέι Φεντορτσένκο, Ρώσια

22:30     Σταμάτα ή συνεχίζω – 102′
Σοφί Φιλιέρ, Γαλλία

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

13:00     Σλιμάνε – 70′
Χοσέ Α. Αλαγιόν, Ισπανία-Μαρόκο-Γαλλία

15:30     Ο χρυσός σκαραβαίος – 102′
Αλέχο Μογκιγιάνσκι, Φία-Στίνα Σάντλουντ, Αργεντινή-Δανία-Σουηδία

18:00     Η Έλα, το Πάντα κι η Μαντάμ – 27′
Αντρέι Στέφαν Ραούτσου, Ρουμανία

18:00     Ιπποδύναμη – 27′
Ντανιέλ Σάντου, Ρουμανία

18:00     Καλοκαίρι χωρίς φεγγάρι – 31′
Στέφαν Ιβάντσιτς, Σερβία

18:00     Παγωτό – 16′
Σερχάτ Καραάσλαν, Σερβία

18:00     Περνάει μέσα απ’ τον τοίχο – 17′
Ράντου Ζούντε, Ρουμανία

18:00     Χίλιοι – 6′
Ντανιέλ Ζέζελι, Κροατία

20:30     Αυτοί είναι οι κανόνες – 78′
Όγκνιεν Σβίλιτσιτς, Κροατία-Γαλλία-Σερβία-ΠΓΔΜ

23:00     Βάρβαροι – 87′
Ιβάν Ίκιτς, Σερβία-Μαυροβούνιο-Σλοβενία

Σχόλια

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Loading…

0

ΕΔΥΕΘ: Εκδήλωση-συζήτηση για το Παλαιστινιακό

Θεσσαλονίκη: Πρωτοβουλία συλλογικοτήτων ενάντια στους πλειστηριασμούς